Ландшафтният дизайн е процес, при който Вашите идеи и очаквания за градина се визуализират на проектно ниво. С помоща на нашият богат опит, ландшафтните ни архитекти ще превърнат вашите мечти в реалност.
Проектантският ни екип работи с голям набор софтуер, чрез който можем да Ви представим в най-удобният и разбираем вид, проектите за вашата градина. Стремим се, чрез ситуирането на различните елементи и използването на декоративни детайли да се създаде ново пространство, което максимално ще удовлетворява ползващите. В проектните работи се определят приоритетите и стила на бъдещата градина, показва се как ще изглежда, а основната им роля е да се определят строителните и посадъчни материали, нужни за дизайна и строителството на зелените площи. Чрез правилен подбор на растителните видове се постига естествена динамика и се обособяват пространствата.
Задачата на нашите ландшафтни дизайнери не е лека- да създаде такова място, където градинската среда изящно да прелива в красиви природни пейзажи. Място, което да бъде наслада за очите и храна за ума.
Но за да постигнем това, трябва да изясним всичко останало, затова ние ще направим:
1. Посещение на обекта и разговор с инвеститора , относно изискванията му , към бъдещия проект
2. При нужда актуализиране на подложката и заснемане на терена
3. Изготвяне на идеен проект за алейна мрежа и площоразпределение /ако е изискване на клиента или ако все още няма направен такъв проект/.
4. Изготвяне на дендрологичен проект
5. Техническа фаза на проекта за вертикална планировка( избор на настилки , моделиране на терена…)
6. Техническа фаза на дендрологичния проект с прецизен избор на декоративна растителност
7. Проект за Автоматизирана подземна поливна система. Проучване за промишлена вода-сондаж, избор на помпена хидрофорна уредба.
9. Изготвяне на точна количествена сметка за озеленяването и всички свързани с него дейности…
Ето и някой фази на проектирането:
Изготвяне на задание. Клиентът и проектантът изготвят задание, в което се уточнява обхвата и съдържанието на проекта. Какви са специалните изисквания относно стила на градината и какви са специфични детайли, които ще бъдат разработвани.
Идеен проект:
• Геодезическо заснемане (ако е нужно-при липса на точна подложка за обекта)- служи като основа за всеки един паркоустройствен проект и включва извадка от кадастъра, наземна инфраструктура, данни за релефа и съществуващата в момента растителност, ако има такава.
• Фитосанитарна оценка на съществуваща растителност , при наличие на такава .Определя се вида, големината и здравния статус на съществуващата зеленина. На базата на така направената експертиза се решава какви мерки трябва да се вземат относно съществуващата зеленина.
• Проект за алейна мрежа
• Идейно дендрологичен проект- определят се местата на основните дървесно-храстови масиви, живи плетове, солитери, цветни фигури и алпинеуми,водни ефекти др……
• Идеен проект за осветление
• Детайли–определя се видът и броят на различните видове детайли
Проектът се разработва в 2D формат и по желание на клиента се правят 3D визуализации на избрани от него елементи
Технически проект
В техническа фаза уточнените елементи детайли се разработват подробно.изготвя се спецификация на материалите и количествена сметка. Проекта се предава обикновено в 2D формат.
• Вертикално планиране (ако е нужно)- проектиране на подпорните стени ,стъпала и др.– брой, височини, местоположение, коти и др.
• Проект за алейна мрежа–определяне на видовете настилки и изчертаване на растера на същите
• Дендрологичен проект– Определят се точните видове и бройки на растителните видове
• Проект за поливна система: идеята на поливната система е постигането на равномерно поливане на цялата площ. През летните месеци се налага ежедневно поливане на тревните площи, това е ангажимент, който оскъпява много поддръжката на зелените площи. Автоматизираната поливна система значително улеснява поддръжката.
• Детайли–разработват се различните детайли в конструктивна точност.
• Изготвяне на количествено-стойностна сметка по всички части.
Работен проект
• Трасировъчен проект– подробна трасировка на алейната мрежа архитектурните елементи • Посадъчна схема- точно уточняване на посадъчните места на различните растителни видове.